Wolontariat
WOLONTARIAT
Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Rotmance
-uczeń Szkoły Podstawowej może rozpocząć wolontariat w klasie 4. i kończy w klasie 8. Szkoły Podstawowej.
- uczeń ma obowiązek wykonania 40 godz. wolontariatu.
Uczeń po każdym wolontariacie powinien otrzymać zaświadczenie.
W zaświadczeniu powinna znajdować się:
- ilość godzin,
- podpis osoby dorosłej, u której realizowany był wolontariat,
- pieczątka danej instytucji.
SZKOLNA RADA WOLONTARIATU
PRZEWODNICZĄCE UCZNIOWSKIEJ RADY WOLONTARIATU:
Małgorzata Szczap i Emilia Michalak
POMAGAJMY, dobro zawsze wraca!
opiekun szkolnego wolontariatu w Szkole Podstawowej im. Karola Wojtyły
Łukasz Pikus
Regulamin Szkolnej Rady Wolontariatu
Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Rotmance
Postanowienia ogólne
- Wolontariat to działanie, którego celem jest dobro innych osób, wykonywane z własnej woli ,bezpłatnie, skierowane do ludzi spoza kręgu przyjaciół, rodziny lub koleżeństwa.
- Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem może być każdy uczeń, wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc.
- Szkolna Rada Wolontariatu ma za zadanie pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.
Cele i sposoby działania
- Celem Rady Wolontariatu jest zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu oraz zaangażowanie ich świadomą , dobrowolną i nieodpłatną pomocą innym.
- Celem Rady jest rozwijanie wśród młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości, życzliwości , bezinteresowności i wrażliwości na potrzeby innych.
- Wolontariat ma na celu aktywne działanie w obszarze pomocy koleżeńskiej, społecznej, kulturalnej oraz środowiska rodzinnego.
- Rada Wolontariatu stwarza przestrzeń dla takich działań - poprzez organizowanie konkretnych sposobów pomocy i tworzenie zespołów wolontariuszy.
- Celem Rady jest włączanie młodzieży do działań o charakterze wolontaryjnym. Wykorzystanie ich umiejętności i zapału w pracy na rzecz szkoły, środowiska szkolnego oraz łączenie, na poziomie szkoły, młodzieży chętnej do niesienia pomocy z osobami i środowiskiem tej pomocy oczekującym.
- Wspieranie inicjatyw młodzieży szkolnej.
- Promocja idei wolontariatu w szkole.
- Rada Wolontariatu angażuje się również w imprezy o charakterze charytatywnym.
- Miejscem organizacji działania Szkolnej Rady Wolontariatu jest Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Rotmance.
Wolontariusze
- Wolontariuszem może zostać każdy, kto chce pomagać innym, zdobywać nową wiedzę i umiejętności.
- Uczniowie muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na działanie w wolontariacie( załącznik nr 2) jak i podpisać Zobowiązanie Wolontariusza ( załącznik nr 1).
- Wolontariusze mogą podejmować pracę w wymiarze , który nie utrudni im nauki.
- Wolontariusz wywiązuje się sumiennie z podjętych przez siebie zobowiązań, kierując się bezinteresownością , życzliwością, chęcią niesienia pomocy i troską o innych.
- Każdy uczeń swoim postępowaniem stara się promować ideę wolontariatu, godnie reprezentować swoją szkołę oraz być przykładem dla innych.
Struktura Rady Wolontariatu
- Na czele Rady Wolontariatu stoi nauczyciel- koordynator wolontariatu : mgr Łukasz Pikus
- Koordynator podejmuje współpracę z samorządem szkolnym, wychowawcami i nauczycielami.
- Koordynator wyznacza spośród chętnych wolontariuszy osobę, która pomaga nadzorować przebieg akcji, jest w stałym kontakcie z opiekunem i zgłasza mu wszystkie problemy związane z wykonywaną pracą.
Obszary działania
Aktywność uczniów uczestniczących w wolontariacie dotyczy dwóch zasadniczych obszarów: środowiska szkolnego i środowiska pozaszkolnego.
- organizowanie pomocy koleżeńskiej w środowisku szkolnym,
- działania dla rodzin ubogich,
- pomoc na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt,
- współpraca z WOŚP, Caritasem przy Parafii Św. Faustyny w Rotmance, Domem Pomocy Społecznej w Rotmance,
- współpraca fundacją "Bursztynowy Szlak"
Nagradzanie wolontariuszy
Nagradzanie uczniów odbywa się na koniec roku szkolnego poprzez wyrażenie słownego uznania i pisemne zaświadczenie o odbyciu wolontariatu.
Wpis (o pracy na rzecz innych osób )na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej uzyska uczeń, który systematycznie będzie uczestniczył w różnych akcjach wolontaryjnych.
Załącznik nr 1
Zobowiązanie Wolontariusza
Przystępując do Szkolnej Rady Wolontariatu oświadczam, że znam i akceptuję jego cele oraz zasady pracy. Zobowiązuję się do sumiennego i bezinteresownego wykonywania powierzonych mi zadań.
...................................................................................................................................................
(data i podpis wolontariusza)
Załącznik nr 2
Zgoda rodzica/opiekuna prawnego
Wyrażam zgodę na działalność mojego dziecka/
podopiecznego...............................................................................................................................
W Szkolnej Radzie Wolontariatu
.......................................................................................................................................................
(data i podpis rodzica/opiekuna prawnego)