Statut Szkoły Podstawowej w Rotmance, im.Karola Wojtyły Szkolne zasady Oceniania w SP Rotmanka Zasady oceniania z zachowania w SP Rotmanka Stypendium Naukowe, Sportowe-zasady przyznawania Stypendium Naukowe, Sportowe-wniosek Regulamin Wycieczek Realizacja Projektu Gimnazjum Zasady oceniania - Nauczanie Początkowe Ogólne zasady za wynajem obiektów i pomieszczeń sportowych ZS Rotmanka Regulamin Orlik Wniosek o Wypłatę Odszkodowania Procedura Udzielania Zezwolenia na Nauczanie Indywidualne Konsultacje nauczycieli z rodzicami 2019/2020 Procedura Postępowania z Uczniem Trudnym Karta Zgłoszenia Świetlica Regulamin Świetlica Deklaracja Wyboru Religia/Etyka Rezygnacja Z Ubezpieczenia Warunki Ubezpieczenia Inter Risk Zajęcia Dodatkowe Odsetki za Obiady Juszkowo dowozy/odwozy profilaktyka zwalczania wszawicy Program wychowawczo-profilaktyczny Regulamin nagrody "KAROL" + wniosek Nauczyciele SP Rotmanka Kalendarz imprez i wydarzeń w roku szkolnym 2019/2020 Procedury bezpieczeństwa

Ważne Dokumenty

profilaktyka zwalczania wszawicy

Informacja dla rodziców dotycząca profilaktyki zwalczania wszawicy

W celu zapewnienia warunków organizacyjnych do bezpiecznego i higienicznego pobytu uczniów w szkole prosimy o systematyczne, minimum cotygodniowe sprawdzanie dzieciom czystości głów. Jest to najlepsza możliwość skutecznego leczenia wszawicy oraz działań profilaktycznych, które w efekcie mogą zapobiec jej rozprzestrzenianiu.

Zarażenie wszami głowowymi może przytrafić się dziecku tak samo, jak zdarza mu się zapomnieć zeszytu do szkoły czy odrobić pracę domową. Nikt tu nie jest winny, gdyż infekcja nie wynika z braku higieny lub ubóstwa rodziny. W takim samym stopniu może ona dotknąć dzieci zadbanych, jak i pochodzących z mniej zamożnych domów.
 

RODZICU, BĄDŹ CZUJNY!

 1. Dziecko zarażone wszami głowowymi często drapie się po głowie.
 2. Świąd i pieczenie skóry jest spowodowany substancją, którą wydziela wesz głowowa. Może być to przyczyną frustracji dziecka i utrudniać mu koncentrację podczas lekcji.
 3. Wszawicą może zarazić się zarówno uczeń, który ma długie, jak i krótkie włosy. 
 4. Czystość włosów nie ma wpływu na podatność na infekcję.
 5. Wszawica najczęściej dosięga dzieci między 3 a 12 rokiem życia. 

MIEJ ŚWIADOMOŚĆ, CZEGO SIĘ OBAWIAĆ

 1. Wszy głowowe mają barwę brązową lub szarą. Wielkością i kształtem przypominają ziarenka sezamu.
 2. Wszy głowowe nie potrafią skakać lub latać. Ich jedynym sposobem poruszania się jest pełzanie.
 3. Jaja wszy są nazywane gnidami. Mają one wielkość główki od szpilki i wytwarzają substancję kleistą, która zwiększa ich przyczepność do włosów.
 4. Zarówno wszy, jak i gnidy głowowe mogą nie być dostrzeżone na pierwszy rzut oka. Pasożyty lubią ciepło, dlatego bytują przy korzeniu włosa.
 5. Okolicami głowy, w których najprościej jest znaleźć wszy, są partie przy uszach oraz karku.
 6. Wszy głowowe nie przenoszą chorób.

Jak wykryć wszy? Jak postępować?

 1. Sprawdzając włosy w okolicy uszu oraz karku głowy;
 2. W przypadku długich włosów najłatwiej jest je wykryć podczas czesania włosów specjalnym grzebieniem nad białą kartką;
 3. Należy czesać włosy suche i wyczesywać je w pozycji pochylonej – głową do dołu nad białą kartka papieru;
 4. Jeśli niektóre „kropki” na kartce się poruszają to z dużym prawdopodobieństwem są to wszy;
 5. Poświęć czas na systematyczne czesanie włosów specjalnym, gęstym grzebieniem. Czesać powinna się cała rodzina. Czym szybciej wykryje się wszy, tym szybciej się ich pozbędziemy;
 6. Włosy należy czesać bardzo dokładnie, wszy i ich jajeczka są bardzo małe i trudne do usunięcia;
 7. Należy także zastosować mycie włosów szamponem przeciwko wszom;
 8. Po uwolnieniu się od wszy, należy jeszcze czesać się specjalnym grzebieniem przez 10-14 dni. Da to pewność, że zastosowana metoda leczenia była skuteczna.

Leki dostępne są w aptekach, można je kupić bez recepty, należy stosować się ściśle do zaleceń zawartych w ulotce.

 

Stanowisko Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku w sprawie profilaktyki i zwalczania wszawicy znajdziecie Państwo na stronie  http://www.wsse.gda.pl/promocja-zdrowia/kalendarium/17-promocja-zdrowia/71-informacja-dotyczaca-profilaktyki-i-zwalczania-wszawicy

Procedury postepowania w Szkole Podstawowej w Rotmance są zgodne z w/w stanowiskiem WSS-E.

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im.Karola Wojtyły
  Al Piłsudskiego 37 , Rotmanka, poczta Straszyn 83-010
 • (+58) 682 13 17 Fax. (+58) 683 08 50 mobil 500 293 450

Galeria zdjęć